Spropitné v restauracích nedává přes 21 procent lidí

Kolem pěti procent se spropitné pohybuje v téměř 37 procentech případů, loni to bylo 35 procent. Kolem deseti procent je letos spropitné v 33,5 procentech transakcí, loni to bylo přes 38 procent.

Lidé podle Sirotka z Dotykačky jako spropitné dávají zhruba stejnou částku jako loni, tedy jako jsou běžně zvyklí. „Tím, jak se zvyšují ceny, tak procento z útraty se snižuje,“ řekl.

Podle takzvaného gastroindexu, který Dotykačka sestavuje z 50 položek typických pro restaurace a podobné podniky, byly letos v srpnu ceny meziročně o osm procent vyšší. Proti roku 2019 jsou vyšší o 36 procent.

Z dat také vyplynulo, že 28 procent lidí si letos k jídlu v podnicích nedává nápoje. V roce 2021 to bylo 24 procent. „Muži mají tendenci se více odbývat.

Průměrná útrata muže a ženy se liší o deset procent,“ doplnil Sirotek s tím, že ženy si k jídlu častěji objednávají právě i nápoje.

Podle Dotykačky také v posledních dvou letech lidé více utrácejí o víkendech. Ve všední den 12 procent lidí utratí za jídlo více než 350 korun, zatímco o víkendech je to 38 procent návštěvníků. Ve srovnání s rokem 2021 podíl vzrostl o šest procent, dodal Sirotek.